Тетяна Миколаївна ПАВЛОВА

Правозахисний Центр «Ступєні» протягом 10 років плідно працював з Центром Тетяни Павлової (м. Москва). Багато років Ігор Парфенов був у правлінні Московського Центру.

Ім’я Тетяни Павлової дуже відомо у всьому світі. Її книги, на яких виросло не одне покоління вегетаріанців, майже перевертали свідомість, примушували людей переосмислити своє відношення до світу живого та включатися у боротьбу за визволення безправних мешканців нашої планети – тварин. Павлова змогла дуже чітко донести думку про те, що подальший духовний розвиток людства не може відбуватися у антропоцентричній моделі суспільства, який поневолив усі інші види живих істот заради своїх потреб.
Тетяна Павлова створила перше з часів жовтневої революції вегетаріанське товариство (ще в СРСР у 1989р.), на базі якого у 1992 році було сформовано 2 організації – Центр етичного відношення до тварин (боротьба проти експлуатації та вбивства тварин заради м’яса, хутра та шкіри, досліджень, розваг – полювання, цирки, бої, корида тощо), назву якого згодом було змінено на Правозахисний Центр «Ступєні», та Науково-практичний медичний центр (пропаганда вегетаріанського способу життя та профілактика з його допомогою різних захворювань). Завдяки дослідженням вегетаріанського медичного Центру вперше після довгих років забуття офіційна наука визнала користь вегетаріанства, і у середині 90-х Вегетаріанський медичний центр було включено у довідник Міністерства охорони здоров’я серед закладів, які пропагують здоровий спосіб життя.
Маючи 2 освіти – лінгвіста та біолога, Павлова почала свою діяльність ще у кінці 60-х років, коли вона виступила ініціатором проведення інспекцій у науково-дослідницьких лабораторіях, на тваринофермах та бійнях. Вже тоді Павлова змогла звернути увагу суспільства на страждання тварин та показати зворотній бік багатьох індустрій смерті. Її інспекцій боялися як вогню. Результатом цього періоду стало прийняття у 1977р. Наказу міністерства охорони здоров’я Петровського щодо заборони досліджень на тваринах без знеболювання, а у 1978р. аналогічні накази розійшлися ще по деяким міністерствам, пов’язаними с проведенням досліджень. У науковому світі відбувся справжній фурор, коли до захисту не допускали дисертації, заради яких тварин підлягали під люті страждання.
З кінця 70-х Павлова починає створювати перші об’єднання та біоетичні комітети лікарів та біологів, метою яких було розробити альтернативу дослідженням на тваринах. У реалізації цього задуму допомагала велика кількість західної літератури, яку перекладала сама Павлова, та встановлення дружніх зв’язків з іноземними організаціями.
Одним з основних напрямків діяльності Правозахисного Центру «Ступєні» є пропаганда ідей гуманного відношення до тварин у системі освіти. Павлова виступила автором першого підручника з біоетики для шкіл та ВНЗ, який було схвалено Міністерством освіти. Підручники розійшлися з шаленою популярністю, за ними приїздили з різних міст, було навіть організовано семінари для викладачів, результатом яких стало викладання спеціального курсу біоетики у ряді ВНЗ.
На початку 90-х Павлова надихає російське телебачення на створення циклу передач „Життя без жорстокості”, де вперше було показано документальні кадри про страждання тварин у різних сферах, які привезла Павлова з різних куточків світу. Ці передачі надали сильний поштовх для відродження вегетаріанського руху, загубленого у 30-і роки 20-го сторіччя, та принесли нових прихильників ідей за права тварин. Восени 1994 р. вегетаріанці Росії під керівництвом Павлової проводять першу публічну акцію на Пушкінській площі. „Вегетаріанство – це доброта та здоров’я”, „Ви вбиваєте тварин кожного дня” – такими були слогани акції, яку освітили одразу декілька газет.
З кінця 90-х Павлова стає головною героїнею різних передач по правам тварин, однією з яких була „Тема” на першому каналі, яка була дуже популярною у ті часи.
У 1998 р. завдяки Павловій з’являється перша реклама у російському метро про користь вегетаріанства та перший вуличний рекламний плакат про права тварин у центрі Москви на Пушкінській площі.
У 1998 р. Павлова виступила автором Федерального закону у захист тварин проти жорстокого відношення, який було створено з урахуванням найпрогресивніших законів західних країн. Декілька років невпинної праці Павлової у складі робочої групи зі створення закону принесли успіх: закон пройшов 3 читання у Держдумі та отримав схвалення Ради Федерації. Проте закон було відхилено президентом Путіним В.В. у 2000р., і до сих пір його доля ще невідома.
Тетяна Миколаївна померла 21 серпня 2007року.