Переможці Міжнародного правозахисного кінофестивалю “СХОДИ–2009”

  • Cetalife Website
  • Переможці Міжнародного правозахисного кінофестивалю “СХОДИ–2009”

image

Статуеткою “Сходи до свободи” нагороджені:

Категорія повнометражні художні фільми

х/ф “Життя Девіда Гейла” – кращий художній фільм з прав людини
poster режисер: Алан Паркер
країна: США/Германія
рік: 2003
Синопсис: Активіста боротьби проти смертної кари звинувачують в зґвалтуванні та вбивстві та засуджують на смерть. Суд на ним бере на себе висвітлювати жінка-репортер. У пошуках істини вона починає розслідування, крок за кроком наближаючись до надзвичайної розгадки та трагічного фіналу…

х/ф “Біль” – краща режисура, кращий сценарій, краща музика до художнього фільму
poster Режисер: Джемаль Шан
Країна: Туреччина
Рік: 2009
Синопсис: історія фільму “Біль” показує, що негуманним речам потрібно говорити “ні”, щоб люди почали вести гуманний спосіб життя. Це історія про внучку, яка захищає свободу, та якій, з цієї причини, довелось втікати та довгий час ховатися від уряду, та про тихого діда з консервативними поглядами, для якого головне – сім’я та дім, для котрого правильний шлях – це покірність та біль. Головними темами фільму виступають свобода, особистість, культурні цінності Туреччини, а також почуття належності до рідної землі, патріотизм, громадянство, війна. Фільм “Біль” присвячений пам‘яті Енгіна Джебера, котрого заарештували за законний продаж журналів на вулицях та відіслали в тюрму та катували до смерті. “Біль” – це духовні шукання режисеру в суспільстві, де він живе, це питання, яке він задає собі та людям, які не протестували проти катування та позасудових вбивств та не звертали уваги на пропажі людей, на те, що люди становилися каліками в результаті таких репресій.

х/ф “Аріведерчі” – краща режисура в художньому фільмі
poster Режисер: Валеріу Жерегі
Країна: Молдова
Рік: 2008
Синопсис: фільм розповідає про непросту долю двох дітей – хлопця та дівчини, які залишились єдині в рідному домі в молдавському селі. Їх мати поїхала на заробітки в Італію, а батька і взагалі немає. Це пронизлива повість про те, як народжується справжня людина, чоловік, герой нашого часу. Хлопець-першокурсник засвоює доросле життя, її негоди, рідкі радості, труд, який допомагає вижити та виховувати молодшу сестру, створюючи їй необхідні умови життя. Фільм метафоричний, поетичний та залишає після себе не тільки сум, але й оптимізм. Це зворушлива сага про становлення людини, що вбрав в себе традиції та характер свого народу.

х/ф “Росія 88” – спеціальний приз фестивалю “Відео замість бомб”
poster Режисер: Павел Бардін
Країна: Росія
Рік: 2009
Синопсис: Банда скінхедів “Росія 88” знімає агітаційні ролики та викладає їх в Інтернет (youtube). Одночасно камера фіксує життя банди – до оператору звикають та перестають звертати на нього увагу. Голова банди – Шик – виявляє, що його сестра зустрічається з кавказцем… Сюжет фільму – авторська вигадка. Вигадка, заснована на фактах сьогоднішнього російського життя.

Актори
Кевин Спейси
Кращий актор – Кевін Спейси в художньому фільмі “Життя Девіда Гейла”

 

 

Кевин Спейси
Краща актриса – Кейт Уїнслет в художньому фільмі “Життя Девіда Гейла”

 

 

Категорія короткометражні художні фільми

“Безодня” – кращий короткометражний фільм з прав людини
poster Режисер: Ілля Северов
Країна: Росія
Рік: 2009
Синопсис: 1906 рік. Святкові гуляння робітників і середнього класу. Молода дівчина з вищого суспільства і закоханий в неї студент. Мрії про світле майбутнє і революційні ідеї. Жертовна любов і доля.

“Дихання” – краща режисура в короткометражному фільмі
poster Режисери: Хайям Абдуллайев, Ельмаддін Алиєв
Країна: Азербайджан
Рік: 2009
Синопсис: Події розвертаються під час другої світової війни в гірському селі Азербайджану в сім’ї тіточки Агабаїм, яка дотримується строго консервативних поглядів. Події відбувається всупереч моральним засадам сім’ї. Тіточка Агабаїм отримує сумні вісті про смерть свого сина Мохбалі на війні. До цього часу Агабаїм вже деякий час живе зі своєю невісткою Ширін. У маленькому селі в горах немає чоловіків, окрім батька Ширін Агамуса і Бахиша, сусідського 14-тілетнего хлопчика. Раптом Агабаїм взнає, що Ширін вагітна, але сумнівається в цьому, у зв’язку з відсутністю в селі чоловіків, проте підозрює сусідського хлопчиську. Події у фільмі оповиті холодною і містичною атмосферою війни. Тіточка Агабаїм вирішує очистити честь сім’ї і робить замах на життя своєї невістки. Але Ширін удається втекти в ліс, і спогади, одне за іншим, розкривають істину. Виявляється, Мохбалі не мертвий, і лист про його смерть був посланий помилково. Мохбалі живий і періодично навідується в село для того, щоб побачитися зі своєю дружиною Ширін.

“Він би ніколи цього не зробив” – кращий короткометражний фільм з прав тварин
poster Режисер: Анарц Зуазуа
Країна: Іспанія
Рік: 2009
Синопсис: Лора просить собі на дарунок… дідуся.

Категорія документальні фільми

д/ф “Дім” – спеціальний приз фестивалю за видатний внесок у розвиток екологічного руху на Землі
poster Режисери: Люк Бессон, Ян Артюс-Бертран
Страна: США
Рік: 2009
Синопсис: За 200 000 років людство порушило природний баланс на планеті Земля, який формувався впродовж чотирьох мільярдів років еволюції. Ставки дуже високі і надто пізно для песимізму: людству залишилося не більше десяти років, щоб обернути цю тенденцію, щоб повною мірою усвідомити міру непоправної шкоди, нанесеної природним багатствам і щоб змінити характер вжитку природних ресурсів. Завдяки знятому з висоти пташиного польоту відеоматеріалу, на якому зображено більше п’ятдесяти країн світу, Ян Артюс-Бертран, розділяючи з глядачем свою стурбованість, піднімає проблему порятунку довкілля, яке нам належить вирішити.

д/ф “Смерть американської демократії: голос за голосом” – кращий документальний фільм з прав людини
poster Режисер: Дороті Фадіман
Країна: США
Рік: 2008
Синопсис: Документальний фільм “Смерть американської демократії: голос за голосом” розкриває приховані факти про вибори 2004 роки в США, а також висвітлює основні проблеми політичної гонки 1996, 2000, 2002 і 2006 років, коли кількість тих, що голосують не збігалося з кількістю бюлетенів, перемикання голосу з одного кандидата на іншого на електронних апаратах для голосування, або відмова виборця голосувати і багато що інше. Фільм “Смерть американської демократії: голос за голосом” викриває багаточисельні випадки порушення прав на кожному етапі виборчого процесу. Компанії-керівники процесом, створюють завісу секретності над всіма цифрами і фактами, і вся правдива інформація залишається прихованою. Як результат, американці не розуміють загрози на шляху до чесних і демократичних виборів. А коли всі маленькі деталі і, як частини мозаїки, складаються в ціле, перед нами стає страшна картина: маленькі, але дуже уміло сплановані непорозуміння міняють результат самих виборів.

д/ф “Я – Тварина/Історія Інгрід Ньюкирк і ПЕТА” – кращий документальний фільм з прав тварин
poster Режисер: Метью Галкин
Країна: США
Рік: 2007
Синопсис: Об’єктивний і інтроспективний погляд на екстремістські переконання і мотиви Інгрід Ньюкирк, творця і глави найбільшої в світі організації з прав тварин “Люди за етичне відношення до тварин” (ПЕТА).

д/ф “Хто йде, хто їде”. Спеціальний приз фестивалю за внесок у розвиток кінематографа, а також за мужність, стійкість і силу духу отримав Іваненко Олег, продюсер фільму (Україна).
poster Режисер: Артур Якубов
Країна: Україна
Рік: 2009
Синопсис: Фільм розповідає про проведення марафону “Київ-Варшава” на підтримку проведення Євро 2012 в Україні і Польщі. Безперервно набиваючи м’яч Микола Куценко і троє хлопців на інвалідних візках долали дистанцію в 42 км 195 м щоденно, тим самим здолав відстань від Києва до Варшави.

д/ф “Ліс належить деревам” – спеціальний приз фестивалю за внесок у розвиток правозахисного руху
poster Режисер: Бернадін Меліс
Країна: США
Рік: 2006
Синопсис: “Ліс належить деревам” – це фільм, що розкриває, чим насправді є організація молодих активістів і літніх прибічників лівої партії, які об’єдналися, щоб разом боротися проти уряду США. Джуді Бері – лідер організації “Earth First!”. Вона одна з перших почала доводити, що доля дерев, доля лісу також важлива, як і життя лісорубів і їх сімей. Але це заява їй багато чим загрожувала. Її машина вибухнула в 1990 році, а через три години її заарештували, звинувативши в тероризмі. Вона була переконана, що ця витівка ФБР має лише ті підстави, що її і її організацію “Earth First!” хотіли знищити, і вирішила подати до суду. За справу взявся пан Каннінгем – родич режисера фільму. Дата суду справи “Джуді Бері проти ФБР” остаточно була призначена лише через 12 років.

д/ф “Родео за колючим дротом” – спеціальний приз кінофестивалю
poster Режисер: Николя Пале і Дж. С. Діалойе
Країна: Швейцарія
Рік: 2009
Синопсис: В’язниця “Ангола” в штаті Луїзіана – сама невідома, проте найбільша в’язниця строгого режиму в Америці. У ній міститися 5000 ув’язнених. Більшість з них відбувають такий довгий термін, що вони і помруть в “Анголі”. Кожне воскресіння жовтня ув’язнені за власним бажанням можуть брати участь в родео без підготовки під час Родео в’язниці “Ангола”. Ця подія дозволяє їм насолодитися декількома секундами слави перед натовпом в 10 000 чоловік і заробити трохи грошей. Або померти. Це історія чоловіків, чиї життя були просочені насильством, а потім були зламані безжалісними режимами американських в’язниць.

Категорія анімаційні фільми

м/ф “1000 голосів” – кращий анімаційний фільм з прав людини
poster Режисер: Тім Треверс Хоукинс
Країна: Великобританія
Рік: 2009
Синопсис: Впродовж всього фільму чути голоси іммігрантів, що знаходяться на безстроковому ув’язненні у Великобританії, з якими режисер розмовляє по телефону. На телефоні, покинутому в підвалі державного міністерства, починають з’являтися повідомлення. Мертву тишу починають розсіювати звуки перешкод на телефонній лінії і голоси ув’язнених на невизначений термін в ліквідаційні центри по всій Великобританії. Поки вони говорять, те, що вони пережили, матеріалізується через морок в кошмарні анімаційні картини.

м/ф “Собака Юдхиштхири” – кращий анімаційний фільм з прав тварин
poster Режисер: Вульф Кліфтон
Країна: США/Індонезія
Рік: 2008
Синопсис: Фільм заснований на одному з міфів Хінду. Це історія Юдхиштхири, набожного короля, чиє місце в раю було закріплено за ним, за його любов до собаки. Анімація Вульфа Кліфтона зроблена в стилі індонезійського спектаклю тіней, “Собака Юдхиштхири” спочатку був створений для фонду Yudisthira Swarga (www.balistreetdogs.com), організації в Балі, що допомагає бездомним собакам і іншим тваринам.

Приз глядацьких симпатій – художній фільм “Вгору-вниз”
poster Режисери: Михайло Озеров, Едуард Верхотуров
Країна: Україна
Рік: 2009
Синопсис: Що означає зрадити себе? Плити за течією, вірячи у виняткову правильність цієї дороги. Поховати свій талант під розкішним надгробком зовнішнього благополуччя. Убити любов отрутою нудьги. Пропалювати життя, вірячи в його насиченість і старанно забивати вином гострий смак порожнечі і безглуздя. І коли чорна діра самоти вже розкрила тобі свої обійми, де знайти сили, щоб зупинитися в останньої розвилки? Зупинитися і зрозуміти – весь цей час ти йшов в нікуди. І де ж вихід?!

Спеціальним призом фестивалю за внесок у розвиток руху з прав тварин нагороджуються організації:

image

Фонд Бриджит Бардо
Франция

image

WSPA
Великобритания

image

Всемирный альянс
против мехов

Почесний диплом фестивалю і особливу увагу жюрі
отримали фільми:

Повнометражний художній фільм “Меншини”, реж. Дуейн Бакл, США

Короткометражні художні фільми
“Реквієм”, реж. Тургут Байджін, Туреччина,
“Прибиральник”, реж. Ноєль Кирнс, Великобританія
“Палій”, реж. Фелікс Ст Муралт, Швейцарія/Австрія,
“Навіть якщо б вона була злочинницею”, реж. Жан–Габріель Перьо, Франція, “Руйнування”, реж. Жан–Габріель Перьо, Франція,
“Лялька різдвяної дівчинки”, реж. Ролдугина Людмила, Росія,
“Відмовся від мене”, реж. Шинако Судо, США/ЯПОНІЯ
“Будинок (окупація)”, реж. Річард Грін, Нова Зеландія
“Тиша”, реж. Ава Ланш, Ісландія “Прохід заборонений”, реж. Олександра Монро, Шейла Менон, Великобританія
“Сиссу”, реж. Том Бевілогуа, Німеччина
“Кроки”, реж. Барні Ченг, США
“Я пам’ятаю”, реж. Паула Балдіон, США
“Вільна зона”, реж. Яна-її Ферлінг, Швеція,
“Ні, будь ласка!!!” (кор./права людини – насильство), реж. Киськея, 26’, Бельгія

Диплом за кращий дебют отримав короткометражний художній фільм “Татоо”, реж. В’ячеслав Серкез, Україна

Краща операторська робота в короткометражному фільмі – “Уж”, реж. Хайям Абдуллайев і Ельмаддін Алієв, оператор Ровшан Кулієв, Азейрбайджан.

Документальні фільми
“Плюс один градус за Цельсієм”, реж. Днес Рузса, Угорщина
“Історія Міри Малік”, реж. Маркос Боррен, Іспанія
“Будинок мерців”, реж. Дебора Дініз, Бразилія
“Земляни”, реж. Ольга Самольовськая, Україна
“Піддослідна парадигма”, реж. Ірина Новожілова, Костянтин Сабінін, Росія

Анімаційні фільми
“Про смаки не сперечаються”, реж. Юлія Чилікина, Росія
“Самота”, реж. Мердад Шейхан, Туреччина
“Овочі”, реж. Джаліль Різванов, Росія

За внесок у розвиток і підтримку соціального кінематографа почесним дипломом нагороджується кінокомпанія “Студія ВЕК”

За внесок у розвиток і популяризацію кінематографа на Україні почесним дипломом нагороджується Володимир Міславський (кінознавець, кінокритик, автор семи книг про кіномистецтво, лауреат багаточисельних винагород в області кінематографії)

За творчу підтримку і внесок у розвиток правозахисного руху нагороджується співає Сергій Отводенко

За творчу підтримку і внесок у розвиток правозахисного руху нагороджується Тетяна Бабіна (Директор Харківського міського культурного центру “Сирін”, спікер ділового альянсу “Міленіум”, лауреат премії ООН в області телебачення, автор і ведуча телепрограм)